Schody w pokoju czy w klatce schodowej?

Projektując dom czy pomieszczenie biurowe lub inny budynek, wielokrotnie zastanawiamy się, czy schody powinny znajdować się w pokoju czy w odrębnej klatce schodowej.

Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, musimy się również liczyć z tym, że przy konkretnej decyzji, prawdopodobnie będziemy musie zdecydować się na inne rodzaje i typy schodów. Jeśli wybierzemy zamontowania ich w pokoju, na przykład w kuchni czy salonie, schody mogą być nie tylko funkcjonalne ale również dekorujące.

Powinny więc pasować do całego pomieszczenia, jego stylu i wystroju. Do klasycznie urządzonego salonu, idealnie pasują klasyczne, drewniane schody. Ich kolor można dopasować do barwy podłogi czy mebli, ale nie muszą być to identyczne kolory. Należy jednak pamiętać, by dopasować styl schodów do reszty pomieszczenia, mogą być one dekoracyjne, ale nie powinny zaburzać harmonii pokoju.

W przestronnym pokojach sprawdzą się schody z kamiennymi stopniami. Bardzo interesujący efekt można uzyskać, jeżeli w pomieszczeniu są również jakieś inne elementy z kamienia, takie jak posadzka czy ściana nad kominkiem. Gdy rezerwujemy w pomieszczeniu miejsce na schody, mogą być one bardziej masywne i zajmować więcej miejsca. Jest tak również w przypadku posiadania większych klatek schodowych, kiedy to można zaprojektować szersze i większe schody.

Mogą to być schody proste jak i te z zakrętem, wzbogacone masywniejszą  balustradą stalową. Takie schody idealnie wpasowują się w klimat klasycznie wyposażonych domów i budynków użyteczności publicznej, na przykład nastrojowych restauracji. Kamienne czy drewniane schody są wygodne do pokonywania, również przez osoby starsze czy małe dzieci. Na takich schodach można położyć miękkie dywaniki, które czynią pomieszczenie bardziej przytulnym. Jeśli z kolei pomieszczenie jest urządzone w stylu nowoczesnym, a klatka schodowa jest niewielka lub mamy mało miejsca na zamontowanie schodów, idealnym rozwiązaniem okażą się schody metalowe. Świetnie pasują do nowoczesnych mieszkań czy biurowców, utrzymanych w stylu minimalistycznym.Podobne:
Dom jednorodzinny czy zakup mieszkania?
Dom jednorodzinny czy mieszkanie - jak mówią słynne słowa: oto jest pytanie. Rozwikłanie nie jest jednak takie tru
Korzystnie kupić nieruchomość
Kupowanie nieruchomości jest ważną i bardzo kosztowną decyzją. Należy więc odpowiednio podejść do poszukiwań lokalu, którego potrzebujemy.
Wybór idealnych schodów
Wybór idealnych schodów nie jest prosty, w sklepach oferowanych jest nam tak wiele wzorów i modeli, że możemy stracić rachubę, jakie schody będą najlepsze.